Czas wolny

Napoje izotoniczne

Posted On Styczeń 10, 2020 at 9:56 am by / No Comments

Napoje izotoniczne są niezbędnym wyposażeniem każdego sportowca. Każdy, to uprawia sport doskonale wie, że napoje izotoniczne pozwalają na prawidłowe utrzymanie wszystkich elektrolitów w organizmie, które to wypłukiwane są i wydalane wraz z potem w trakcie intensywnego wysiłku fizycznego. Specjalnie przygotowane dla sportowców napoje izotoniczne są pełne witamin i składników mineralnych, a także niewielkich ilości węglowodanów. Każdy, kto chce rozważnie uprawiać jakikolwiek sport powinien zapoznać się z tym, co dają napoje izotoniczne.

Niezastąpione napoje izotoniczne dla sportowców

Jeżeli zastanawiasz się co dają napoje izotoniczne, to warto tu wspomnieć, że głównym zadaniem jest utrzymywanie właściwego poziomu elektrolitów, makroelementów w naszym organizmie, które to wypłukiwane są wraz z potem podczas uprawiania sportu. Co więcej tego typu napoje odpowiadają za utrzymanie prawidłowego ciśnienia osmotycznego wszystkich płynów ustrojowych, dzięki czemu te szybko i skutecznie nawadniają organizm, a także pozwalają utrzymać odpowiednie stężenie ważnych składników, w tym minerałów i węglowodanów.

Jakie napoje izotoniczne warto kupić?

Jeżeli zastanawiasz się, jakie napoje izotoniczne warto kupić, to zawsze najlepiej szukać jest takich, które w swoim składzie mają najlepsze składniki w tym sód. Sód jest bardzo ważny do utrzymaniu równowagi elektrolitów w trakcie wysiłku fizycznego, to właśnie on pozwala na utrzymanie odpowiedniej temperatury ciała. Oprócz wody w napojach izotonicznych warto szukać również potasu, który to z kolei bierze udział w wielu procesach. Jest on niezbędny są do prawidłowego funkcjonowania naszego układu mięśniowego, a także układu nerwowego. Ponadto ważnymi składnikami izotoników jest magnez i wapń, które to są niezbędne do prawidłowej pracy układu mięśniowego i nerwowego, a co więcej magnez uczestniczy też w utrzymaniu prawidłowej temperatury ciała. Obowiązkowymi składnikami izotoników są też wspomniane węglowodany, które są łatwo przyswajalne, a tu najczęściej znajduje się glukoza, fruktoza, maltoza, sacharoza lub maltodekstryna. Są one źródłem energii i sprawiają, że organizm jest zdolny do większych wysiłków. Co więcej węglowodany w połączeniu z sodem zwiększają wchłanianie wody. Warto czytać etykiety izotoników, ponieważ te, w których znajduje się bardzo dużo węglowodanów, są zwykle mniej skuteczne w nawadnianiu organizmu.

Jak pić napoje izotoniczne?

.

By napoje izotoniczne prawidłowo zadziałały, należy pić je małymi łykami, bardzo wolno. Nie należy też pić płynów zimnych, tylko lekko schłodzone.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *