Zdrowie

W jakim wieku można założyć aparat ortodontyczny?

Posted On Wrzesień 21, 2021 at 9:12 am by / No Comments

Leczenie ortodontyczne pozwala na zmianę pozycji zębów w łukach i ich prawidłowe ułożenie. W jakim wieku można rozpocząć leczenie z użyciem aparatów ruchomych i stałych?

Czym jest aparat na zęby?

Dziedzina stomatologii jak ortodoncja Sosnowiec wykorzystuje w leczeniu różne warianty aparatów na zęby. Są one dzielone na dwa podstawowe rodzaje, czyli:

– Aparaty ruchome – są wyjmowane z jamy ustnej i mogą być stosowane u dzieci, młodzieży i osób dorosłych. Mają postać płytek z tworzywa z drucikami albo przezroczystych nakładek.
– Aparaty stałe – są mocowane na stałe na zębach. Ich zamki mogą być wykonane z metalu, mlecznobiałej porcelany lub przejrzystego kryształu.

Aparat ortodontyczny – od jakiego wieku?

Minimalny wiek leczenia ortodontycznego jest zależny od rodzaju wybranego aparatu. W zasadzie nie ma maksymalnego limitu wiekowego dla noszenia aparatów.

Aparaty ruchome najczęściej zaleca się nosić od około 10-13 roku życia, czyli w przypadku pojawienia się części zębów stałych.

Z kolei aparaty stałe są przeznaczone dla tych osób, u których pojawiły się już wszystkie zęby stałe, czyli najczęściej ma to miejsce po 13-14 roku życia.

Leczenie ortodontyczne u dorosłych

Na leczenie ortodontyczne decyduje się dzisiaj coraz więcej osób dorosłych, które mogą wtedy samodzielnie je sfinansować.

Osoby dorosłe najczęściej decydują się na zastosowanie aparatów stałych estetycznych – porcelanowych lub kryształowych albo aparatów ruchomych w formie nakładek.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *